Maçka Taşkışla Teleferik Hattı TF1 Saatleri ve Ücretleri 2024

Taşkışla ile Maçka arasında hizmet veren hat, 11 Nisan 1993 tarihinde hizmete açılmıştır. Demokrasi Parkı ve Beyoğlu Evlendirme Dairesi arasındaki karayolu ve yaya ulaşımının zorluğunu ortadan kaldıran teleferik hattı, hem zaman tasarrufu sağlamakta hem de güzergahın eşsiz manzarası ile ayrı bir İstanbul keyfi sunmaktadır.

Hizmete Açılış Tarihi : 11 Nisan 1993

İşletme Bilgileri

Hat Uzunluğu : 300 metre
İstasyon Sayısı : 2
Araç Sayısı : 4
Sefer Süresi : 3,5 Dakika

İşletme Saatleri:

Yaz Tarifesi :
İlk Sefer : 08:00
Son Sefer : 20:00

Kış Tarifesi :
İlk Sefer : 08:00
Son Sefer : 19:00

İstasyonların işletmeye açılış ve kapanış saatleridir, seferlerde işletmeye bağlı olarak değişiklikler meydana gelebilir. Bu saatler bilgilendirme amacı ile verilmiştir.
Günlük Yolcu Sayısı : 1.000 Yolcu
Günlük Sefer Sayısı : 90
Sefer Sıklığı : 5 Dakika (Pik Saatte)

Sistem

Her biri 6‘şar kişi taşıyan, tek yönde 2 kabin ve toplamda 4 kabin ile hizmet veren, ara direksiz ve iki istasyonlu havai hat taşıma sistemidir. Hat, biri taşıyıcı, biri çekici olmak üzere iki halat ile işlemektedir. Maçka ve Taşkışla’da bulunan iki istasyon arasında, 333,5 metre uzunluktaki hat üzerinde, tek yönde 12 kişi taşıma kapasitesi vardır. Enerji kesilmesi durumunda, jeneratör beslemesiyle kabinler istasyonlara getirilmektedir. Frenleme anında önce bir fren devreye girer, ikinci fren hız düşürülmesinde bir arıza olduğunda ve istasyonlardaki duruş anında devreye girer. Kabinlerin istasyonlara giriş hızları, istasyon girişi doğrultusunda mesafe detektörü tarafından kontrol ve kumanda edilmektedir. Her istasyonda hidrolik durdurucular vasıtasıyla kabinler durdurulur. Bu duruş, iki ayrı mesafe detektörü ile emniyetli bir şekilde yapılmaktadır.

Bilgiler www.metro.istanbul sayfasından alınmıştır.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*