Eyüp Piyer Loti Teleferik Hattı TF2 Saatleri ve Ücretleri 2024

Hat, İBB tarafından İstanbul genelinde yapılan Kentsel Tasarım Projeleri kapsamında, Haliç bölgesinin ihyası için inşa edilmiştir. Proje ile bölgenin tarihi ve turistik yapısını desteklemek ve yerli ve yabancı turistlerin kentin önemli seyir terasları arasına yer alan Piyer Loti Tepesi’ne erişimini kolaylaştırmak amaçlanmıştır.
İstasyon, dünyanın en bilinen turistik ziyaret noktaları arasında yer alan Piyer Loti Tepesi’ndedir. İstasyonun üst katında, bir de seyir dürbünü bulunmaktadır.

Hizmete Açılış Tarihi : 1 Kasım 2005
İşletme Bilgileri
Hat Uzunluğu : 420 metre
İstasyon Sayısı : 2
Araç Sayısı : 4
Sefer Süresi : 2,75 Dakika

İşletme Saatleri:

Yaz Tarifesi :
İlk Sefer : 08:00
Son Sefer : 23:00

Kış Tarifesi :
İlk Sefer : 08:00
Son Sefer : 22:00

İstasyonların işletmeye açılış ve kapanış saatleridir, seferlerde işletmeye bağlı olarak değişiklikler meydana gelebilir. Bu saatler bilgilendirme amacı ile verilmiştir
Günlük Yolcu Sayısı : 4000 Yolcu
Günlük Sefer Sayısı : 200
Sefer Sıklığı : 5 Dk.
İşletim Hızı : 4 m/Sn.
Tek Kabin Yük Kapasitesi (8 Kişilik): 650 Kg.
Taşıma Kapasitesi : 576 Kişi/Saat
Seyahat Süresi : 165 Saniye
Saat Başına Ortalama Sefer Sayısı: 18 Sefer

Sistem Özellikleri :
Her biri 8‘er kişi taşıyan, tek yönde iki ve toplamda 4 kabinle işletilen sistem, tek ara direkli ve iki istasyonlu havai hat taşıma sistemidir. Hat, hem çekici hem de taşıyıcı olarak kullanılan tek halat ile çalışmaktadır ve mekanik sistem Eyüp Sultan İstasyonu’nda yer almaktadır. Eyüp Sultan İstasyonu, Haliç kenarında yer alırken Piyer Loti İstasyonu, tarihi Piyer Loti Çay Bahçesi önünde yer almaktadır.

Sistem; aşırı rüzgâr, taşıyıcı halat ve makara sisteminde meydana gelebilecek arızalar, kabinlerin istasyonda doğru noktada durmaması ve aşırı hız gibi durumlarda otomatik olarak durmasını sağlayan, arıza ve bilgileri kumanda bilgisayarında gösteren güvenlik sistemine sahiptir. Kabinlerin istasyonlara uzaklık, hız, motor akımı, tork, emniyet mandalı pozisyonları, arıza listesi, aktif arızalar, rüzgâr hızı gibi teknik verileri bu bilgisayar sistemi üzerinde takip edilebilmektedir. Kabinlerde bulunan oturaklar katlanarak tekerlekli sandalye ile seyahate olanak sağlamaktadır. Enerji kesilmesi durumunda dizel motor devreye alınarak hidrolik sistem aktifleştirilir. Bu şekilde kabinler güvenli bir şekilde istasyonlara getirilir.

İstasyon Yapıları
Haliç kıyısında yer alan Eyüp İstasyonu, sistemi çalıştıran teknik ve mekanik aksamın da bulunması nedeni ile oldukça büyük tasarlanmıştır. Piyer Loti İstasyonu ise kabinlerin geri dönüş yaptığı bir istasyondur ve bulunduğu konumdaki coğrafi şartlar nedeni ile daha küçük tasarlanmıştır.
Pierre Loti teleferik ücreti ne kadar?
Teleferik kaç para?
Pierre Loti teleferik abonman geçiyor mu?
Pierre Loti de kahve ne kadar?

Bilgiler www.metro.istanbul sayfasından alınmıştır.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*