Tırnak Kenarlarında Meydana Gelen Enfeksiyonların Tırnakta Şekil Bozukluğu Oluşturması: Dolama

Tırnak Kenarlarında Meydana Gelen Enfeksiyonların Tırnakta Şekil Bozukluğu Oluşturması: Dolama

Tırnak kenarlarında ortaya çıkan enfeksiyonlar zamanla tırnakta deformasyona neden olur ve dolama adı verilen bir hastalığı ortaya çıkarır. Tıbbi literatürde paronişi olarak da adlandırılan bu durum ani bir şekilde de oluşabilir uzun bir süreç sonrasında da oluşabilir.

Paronişi ya da diğer adıyla dolama çoğu zaman tırnak kenarlarında oluşan şişlik, kaşıntı, ağrı veya kızarıklık gibi belirtiler ile beraber görülür. Nadiren de olsa tırnak diplerinde iltihap oluşumu görülebilmektedir.

Dolama çoğunlukla bakteri ve mantar enfeksiyonlarıyla ve dışarıdan gelen travmatize nedenler ile görülmektedir. Bakteri kaynaklı dolamalar tedavi ile kolaylıkla geçse de mantarların neden olduğu dolama daha uzun tedaviler gerektirebilmektedir.

Tırnak yeme takıntısı olan bireyler kimi zaman tırnakla beraber yanındaki deriyi de koparabilmektedirler. Bu derinin koparılması dolamaya neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra tahriş edici kimyasal maddeler de (deterjan, zehir vs.) tırnak çevresindeki deri dokusunu tahriş ederek dolamaya neden olabilirler.

Dolama problemi kısa süreli görülebildiği gibi 2 aydan daha fazla sürerek kronik bir hale gelebilir. Kronikleşen dolama vakalarının mantar enfeksiyonlarından dolayı kaynaklandığı düşünülmektedir.

Dolamanın Nedenleri Nelerdir ?

Yukarıda da belirtildiği gibi dolama kişilerde mantar enfeksiyonu, bakteri enfeksiyonu ve tırnak yeme alışkanlıklarına bağlı olarak gelişebilmektedir.

Enfeksiyon etkenlerine bağlı olarak gelişen dolama hastalığında bakteri ve mantar gibi etkenler tırnak kenarındaki dokuya yerleşir ve burada çoğalmaya başlar. Zamanla çoğalan enfeksiyon etkenleri dokuda iltihaba neden olur ve dolama ortaya çıkar.

Dolama tablosu travmatik nedenlere bağlı olarak da gelişebilmektedir. Özellikle tırnak yeme, parmak emme, tırnağı derinden kesme veya kısa kesme gibi nedenler ile dolama tablosu yaygın olarak ortaya çıkabilmektedir. Parmak emme alışkanlığı olan bebekler, ellerinin sürekli nemli kalmasından ve tahriş olmasından dolayı risk altındadır. Tırnak yeme takıntısı olan kişiler ise tırnak ile beraber tırnağın kenarındaki deri dokusunu da yiyebilmektedirler. Açılan deride zamanla enfeksiyon oluşabilir ve dolama görülebilir.

Uzmandoktor görüşlerine göre kimyasal ürünlerin kullanıldığı meslek gruplarının çalışanları ve temizlik maddelerinin çıplak eli tahriş etmesi nedeniyle de dolama tablosu yaygın olarak görülmektedir. Özellikle ev hanımlarının temizlik ürünlerine maruz kalması nedeniyle yaygın olarak dolama görülmektedir.

Bağışıklık sisteminin zayıf olması veya herhangi bir ilaç kullanımı nedeniyle bağışıklık sisteminin baskılanması sonucu dolama tablosu ortaya çıkabilmektedir. Örneğin; AİDS enfeksiyonları veya organ transplantasyonu sonucunda bağışıklık sistemi zayıflar ve enfeksiyona açık bir hale gelir ve zamanla dolama meydana gelir.

 

Dolamanın Belirtileri Nelerdir ?

Dolama her ne kadar ciddi sağlık problemlerine neden olmasa da ortaya çıkardığı şiddetli belirtiler nedeniyle yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir.

Dolama tablosu gelişen kişilerde tırnak çevresindeki deri dokusunda ısı artışı, kaşıntı, ağrı, kızarıklık, şişlik ve apse oluşumu görülebilmektedir. Ağrı nedeniyle hassaslaşan parmaklarda tedavi edilmediği durumlarda irin oluşumu görülebilmektedir. Psödömonas bakteri etkeninin ortaya çıkardığı enfeksiyonlarda görülen dolama sonucunda tırnaklarda yeşile dönen renk değişimi görülebilmektedir.

İlerleyen dolama vakalarında tırnak sertleşmesi ve şekil bozukluğu görülebilir. Artan hassasiyet ve biçim bozukluğu nedeniyle kişi parmaklarını kullanamaz hale gelebilmektedir.

Dolama Tedavisi Nasıldır ?

Dolama tedavisi planlanırken dolamaya neden olan etkenin belirlenmesi ve ona uygun tedavi yöntemleri seçilmelidir. Uygulanacak tedavi yöntemi dolamanın konumuna, belirtilerin şiddetine, apse oluşumuna ve türüne göre değişiklik göstermektedir.

Hafif belirtiler ile seyreden dolama vakalarında tırnağın gün içerisinde birkaç kez ılık su içerisinde bekletilmesi belirtileri hafiflettiği gibi dolamayı da ortadan kaldırabilmektedir. Bu tür dolamalarda ağrı kesicilerin ve kortikosteroidlerin kullanılması enfeksiyonun ortadan kaldırılmasında oldukça etkilidir. Bu ilaçlar ağız yoluyla alınabileceği gibi krem olarak da uygulanabilmektedir.

Dolamanın etkenine göre dermatoloji hastaneleri doktorları çeşitli ilaçlara başvurabilmektedir. Bakteri nedenli dolamalarda antibakteriyel etkili ilaçlar kullanılırken mantarların neden olduğu dolamalarda antifungal ilaçlar kullanılmaktadır. Nadir olarak görülse de herpetik dolama vakalarında antiviral ilaçlar kullanılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 


sponsorlu bağlantılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*