İstanbul Yeditepe Hangi Tepelerdir?

istanbulun yedi tepesinin isimleri nelerdir

İstanbul için “yedi tepeli şehir” derler … derler de… Çoğu kişi bilmez bu yedi tepe hangileridir?

İşte İstanbul’un yedi tepesinin isimleri ve kısa bilgileri.

Topkapı Sarayı Tepesi;
İstanbul’un 1.tepesi Sarayburnu ve civarıdır. Fatih Sultan Mehmet Han da, imparatorluğunun sarayı için Tarihi Yarımada’nın bu kıymetli ucunu tercih etmişti. Sarayburnu tepesi ya da Topkapı tepesi olarak da anılan bu tepe, denizden yaklaşık 30 metre yüksektedir. Topkapı Sarayı ile birlikte; Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Cami, İbrahim Paşa Sarayı, Milyon Taşı ve Alman Çeşmesi de bu ilk tepede yer almaktadır. Tepenin yüksekliği yaklaşık 30-40metredir.

Çemberlitaş Tepesi;
İstanbul’un 2.tepesi Çemberlitaş meydanının olduğu bölgedir. En belirgin eserler; Çemberlitaş, Nuruosmaniye Cami ve Çorlulu Ali Paşa Medresesi’dir.

Beyazıt Tepesi;
İstanbul 3.tepesi ise Süleymaniye tepesidir. Belki de en belirgin tepe olan bu bölge, özellikle vapur ile seyahat ederken çok dikkat çekmektedir. Süleymaniye Külliyesi ile daha da ihtişamlı gözükmektedir. Ayrıca burada Beyazıt Camii ve İstanbul Üniversitesi de yer almaktadır. Tepenin yüksekliği yaklaşık 50-60metredir.

Fatih Tepesi;
İstanbul’un sur içindeki 4.tepesi Fatih tepesidir. Fatih Külliyesi ve Fatih Camii burada yeralmaktadır.

Yavuz Sultan Selim Tepesi;
İstanbul’un 5.tepesi olan Yavuz Sultan Selim Tepesidir. Çarşamba semtinde bulunan ve dik bir yamaçtan Haliç’e bakan bu tepede Yavuz Sultan Selim Cami yer almaktadır. Burada ayrıca Kariye Cami ve Fener Rum Patrikhanesi bulunmaktadır. Tepenin yüksekliği yaklaşık 75metredir.

Edirnekapı Tepesi;
İstanbul’un 6.Tepesi Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan Camii ile anılmaktadır. İstanbul’un en yüksek tepesidir.

Kocamustafapaşa Tepesi;
İstanbul’un 7. tepesi Kocamustafapaşadır. Burada Osmanlı’dan kalma Haseki Külliyesi bulunmaktadır.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*