DASK Yaptırma Şartları Neler, Zorunluluğu Var Mı?

DASK Yaptırma Şartları Neler, Zorunluluğu Var Mı?

Yapılması zorunlu hale getirilmiş olan dask sigortası deprem sonucunda yaşanan heyelan, tsunami, yangın gibi afetler sebebiyle binada ortaya çıkan hasarların poliçe teminatları çerçevesinde karşılanmasını sağlar. DASK ile yalnızca deprem sebebiyle oluşan zararlar karşılanır ve iptali mümkün değildir. Masraflar nakit olarak karşılanır ve ödemeler yapılırken bilgilerin eksiksiz olması önemlidir. Bunun için yapacağınız dask sorgula işlemlerini online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle bu alanda uzun süredir hizmet veren e-sigortam başta dask olmak üzere tüm sigorta türleri ile ilgili size kapsamlı bilgi ve teklifleri bir arada sunar. Bunlar arasından ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun olan teklifleri değerlendirebilirsiniz.

DASK Kapsamı Dışında Kalan Haller

Deprem sigortası olarak bilinen dask sigortasını yaptırmak istediğinizde nelerin kapsam dahilinde ve haricinde olduğunu bilmenizde yarar vardır. Buna göre manevi tazminat talepleri, her türlü taşınır mal ve eşya bedelleri, iş durması, enkaz kaldırma masrafları, deprem sonucunda heyelan, tsunami ve yangın harici oluşan hasarlar, kira mahrumiyeti, kâr kaybı, alternatif ikametgah ve iş yeri masrafları, deprem kaynaklı olmadan binanın kendisinde görülen zararlar dask haricinde tutulur. Dask sorgula yaparken bu gibi teminat kapsamlarını ayrıntılı olarak incelemeniz gerekir.

DASK için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ev, iş yeri ve benzeri yapılar için dask sigortası yaptırmak istediğinizde hem sigortalının hem de sigortalanacak olan yapının bilgilerine ihtiyaç vardır. Buna göre sigortalı kişiye ait açık adres, TC kimlik numarası, tüzel kişiler için vergi kimlik numarası, ev, cep ya da iş telefonu gibi bilgiler gereklidir. Sigorta yapılacak olan yapı için de yapı tarzı, açık adresi, tapu bilgileri, toplam kat sayısı, inşa yılı, meskenin brüt yüzölçümü, kullanım şekli, hasar durumu gibi bilgiler istenir. Bilgilerde hata olması halinde tüm sorumluluk sigorta yaptıran kişiye aittir. Ayrıntılı teklif ve fiyatlar için e-sigortam sigorta başvuru sürecine dahil olabilirsiniz.

 


sponsorlu bağlantılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*