Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu İstanbul’da hizmete açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Türkiye’nin ilk sürücüsüz çalışan metrosu olan Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe Hattı’nın Ümraniye’ye kadar olan kısmı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Üsküdar Meydanı’nda gerçekleşen açılış törenine vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Rakamlarla Üsküdar-Sancaktepe Metrosu

Törende konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve diğer protokol üyeleri kurdele keserek hattın açılışını gerçekleştirdi. Başkan Mevlüt Uysal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu metro hattında çalışacak sürücüsüz metro treninin bir maketini hediye etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, daha sonra metroya binerek Ümraniye’ye kadar ilk yolculuğu gerçekleştirdi.

Trenlerin tüm hareketleri kumanda merkezi tarafından yönetileceği sürücüsüz metro, günde 700 bin yolcuya hizmet verecek. Toplam 20 km ve 16 İstasyondan oluşan metro hattının Ümraniye’ye kadar olan 10,5 km’lik 9 istasyonu açıldı. Kalan 7 istasyonun ince işleri tamamlandı. 2018’in Haziran ayında açılacak. Metro hattı; Üsküdar’da Marmaray, Marmaray’dan, Yenikapı-Hacıosman ve Diğer Tüm Metrolarla, Altunizade’de İstasyonu’nda ise Metrobüsle entegre olacak. Açılan İstasyonlar: Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunızade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümranıye, Çarşı, Yamanevler İstasyonları. Metro Hattı ile Sancaktepe’den Üsküdar’a 27 dk.’da, Ümraniye’ye 15,5 dk.’da, Kartal’a 62 dk.’da, Yenikapı’ya 39 dk.’da, Taksim’e 47 dk.’da, Hacıosman’a 71 dk.’da, Atatürk Havalimanı’na 71 dk.’da ve Olimpiyat Stadı’na 81 dk’da gidilebilecek.


sponsorlu bağlantılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*