Tasarruf Etmek ve Para Biriktirmek için 25 Yöntem

Para kazanmak kadar kazandığınız parayı nasıl harcadığınız da önemli. Gereksiz harcamaları kesmek ve bazı basit önlemlerle tasarruf edebilir, geleceğiniz için kenara para koyabilirsiniz.

guzelbirgun.com olarak tasarruf etmek için yapabileceklerinizi liste halinde derledik. İşte listemiz;

tasarruf yapma para biriktirme yöntemleri1. Bir tasarruf hesabı açın ve her ay az da olsa hesabınıza para yatırın.

2. Cep telefonunuzun tarifesinin kullanımınıza uygun olup olmadığını gözden geçirin. Eğer ihtiyacınızdan daha büyük bir paket kullanıyorsanız tarifenizi değiştirip her ay az da olsa bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

3. Herhangi bir ürün satın alırken pazarlık yapma imkanınız olan satıcıları tercih edin. Çok pahalı olmayan ürünlerde nakit ile ödeme yapmanın indirim ve pazarlık avantajını kullanın.

4. Kısa mesafeler için araba yerine toplu ulaşımı tercih edin.

5. Araba yıkama ve ev temizliği gibi işlerinizi kendiniz yapın. Zahmetli gibi görünse de hareketsizlikten ve fazla kilolardan muzdarip günümüz insanı için biraz daha fazla hareket hiç de fena olmayacaktır.

6. Pahalı hobileriniz varsa bunlardan vazgeçebilirsiniz.

7. Akşam yemeklerini evde yemeyi tercih edin.

8. Okumayı çok seviyor, sürekli yeni kitap almaya bütçe ayırıyorsanız belki de bir kütüphaneye üye olmak sizin için daha iyi olabilir.

9. İndirimleri takip edin. Ürünleri sezonunda değil de sezon sonu indirim dönemlerinde almaya çalışın.

10. Alkol sigara gibi zararlı alışkanlıkları bırakmak hem sağlığınız hem de bütçeniz için oldukça iyi olacaktır.

11. Her zaman ucuzu değil kaliteliyi almayı tercih edin. Ucuz ürünler uzun vadede size daha masraf çıkarabilir.

12. Alışveriş için outlet, fabrika satış mağazası gibi yerleri tercih edin.

13. Market alışverişine gitmeden önce liste yapın ve markete asla açken gitmeyin. Bu sayede gereksiz şeyler almaktan kendinizi daha kolay ala koyabilirsiniz.

14. Eskiyen kıyafet ya da ayakkabılarınızı tamir ettirerek kullanım ömürlerini uzatın.

15. Kullanmadığınız ancak başkalarına faydalı olabilecek eşyaları satmayı deneyin. İkinci el ürün satışı yapılabilen web siteleri bu konuda size yardımcı olabilir.

16. Kullanmadığınız elektrikli eşyaları (televizyon gibi) bekleme konumunda değil de kapalı tutmak, şarj aletlerini fişte bırakmamak elektrik faturanızı düşürmenize katkı sağlayabilir.

17. Öğrenci ya da bekar evinde yalnız yaşıyorsanız, kira ve fatura masraflarını azaltmak için bir ev arkadaşı bulmak iyi seçenek olabilir.

18. Bayanlar için sürekli fön çektirmek oldukça masraflı olabilir. Bunun yerine evde bir saç maşası kullanarak bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Erkekler içinde sakal traşını evde olmak tasarrufa katkı sağlayabilir.

19. Kullanmadığınız kredi kartlarınız ve/veya banka hesaplarınız olabilir. Kullanmadığınız hizmetler için yıllık aidat, hesap işletim ücreti gibi masraflardan kurtulmak için hesabı ya da kredi kartını kapatmak mantıklı olabilir.

20. Küçük tutarlı alışverişlerinizi taksitlendirmeyin. Bu zamanla bütçeniz üzerindeki hakimiyeti kaybetmenize neden olabilir.

21. Gecikme faizi ödememek için faturalarınızı zamanında ödemeye dikkat edin. Bu açıdan otomatik ödeme talimatı vermek işinizi kolaylaştırabilir.

22. Bir ay boyunca harcamaların bir listesini yapın bu sayede en fazla neye harcama yaptığınızı anlayabilir, neyin gerekli, neyin gereksiz olduğuna daha kolay karar verebilirsiniz.

23. Konutları ısıtmak oldukça maliyetlidir. Kışın evde rahat ancak yeterli kalınlıkta giyinerek gerekli ısı ayarlamasını yaptığınızda ciddi bir tasarruf ettiğinizi göreceksiniz.

24. Traş olurken, diş fırçalarken musluğu sürekli açık tutmamak, bulaşıkları elde değil makinede yıkmak su faturanızda düşüş sağlayabilir.

25. Almakta olduğunuz aylık olarak faturalandırılan hizmetlerden sizin için gerçekten gerekli olmayanlardan vazgeçebilir. Vazgeçemeyecekleriniz içinde daha avantajlı tarife ve hizmet paketlerine geçebilir ya da imkan varsa sürekli ücret ödemek yerine bir seferlik masrafla fatura derdinden kurtulabilirsiniz (örneğin televizyon için uydu anteni kullanmak gibi).