Çöp Kovasındaki Kötü Koku Nasıl Giderilir?

Çöp kovasındaki kötü koku pek çok evde yaşanan rahatsız edici bir problemdir. Ancak çözümü oldukça basittir.

Çöp kutusunda kötü koku oluşumunu doğru kullanım ile engellemek en iyi yoldur!

Kaliteli bir çöp kovası kullanın. Malzemesi plastik olan bazı düşük kaliteli çöp kutularının kendisi de kötü kokmaktadır.

Çöp kovanızda çöpten süzülen suların sızabileceği bir çatlak, kırık var mı arada sırada kontrol edin.

Kullandığınız çöp kovası, içinde çöp olmamasına rağmen kötü kokuyorsa yıkanıp temizlenmesinin zamanı geldi demektir. Tamamen plastikten yapılmış çöp kovaları genellikle tek parçadır. Bunların iç ve dışını deterjanlı suyla güzelce yıkayıp , durulayıp kuruttuktan sonra muhtemelen kötü koku kalmayacaktır. Daha kaliteli ve genellikle dışı metal ya da parlak dayanıklı plastikten yapılma çöp kovalarının içinde plastikten çıkarılabilir bir bölüm vardır. Sadece bu iç bölümü çıkartıp temizleyebilirsiniz. Yıkadığınız iç bölüm kururken, dış kısmı da balkon gibi açık havaya bakan bir yerde havalandırabilirsiniz.

Çöp kovanızı, yazın direkt olarak kuvvetli güneş ışığı alan yerlere, kışın kalorifer peteğininin önüne ua da yakınına koymayın. Sıcaklık çöpte kötü kokuların hızlıca oluşup artmasına neden olabilir.

Bunun için çöp kovanızın dibine içerden gazete kağıtlarını katlayarak bir taban oluşturun. Bu taban çöp poşetinden süzülebilecek sıvıları tutacaktır.

Çöp kutunuzu poşet takmadan asla kullanmayın.  Çöp poşetini marketlerden rulo halinde alabileceğiniz gibi kullanılmış uygun boyuttaki naylon torbaları da bu amaçla kullanabilirsiniz. Özellikle kullanılmış torba tercih ediyorsanız delik, yırtık olmamasına dikkat edin. Bazı marka çöp poşetleri kokulu olabilmektedir. Çöp kovanızın daha hoş kokması için bunlardan tercih edebilirsiniz.

Özellikle yüksek oranda su içeren, karpuz çöpü ve benzerlerini ayrı bir torbaya koymadan çöpe atmayın. Hatta mümkünse evdeki çöp kovasına atmadan direkt sokaktaki çöpe atın. Evdeki çöp kutusuna atmanız icab ediyorsa da kovada en altta kalmamasına dikkat edin. Altta kalırlarsa üzerine gelen diğer çöplerin ağırlıkları nedeniyle daha fazla sulanacak, suların kovaya sızıp koku yapma ihtimali artacaktır.

Çöp kovasındaki kötü kokuları engellemek için kullanılan bir diğer yöntem de poşet takmadan önce dibine bir miktar karbonat serpmektir. Karbonat yerine kullanılmış bir limonun kabuklarının da aynı şekilde dibe konması da oluşabilecek kokuları önlemede / bastırmada yardımcı olabilir.