Ayakkabının Altına Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Sokakta yere atılmış biz sakıza farketmeyip bastığımız olur. Her adımımızda tabanımızın yere hafifçe yapıştığını hissetmek rahatsız edici olduğu gibi, yapışmış olan sakızın yerdeki küçük taşlar, çer çöp ne varsa ayakkabımızın altına toplaması da ayrı bir sorundur. Özellikle yaz aylarında sıcağında etkisiyle iyice erimiş olan sakız ayakkabının altına yapıştığında onu hemen orada çıkarmak neredeyse imkansızdır. Ayakkabının altına yapışan sakız nasıl çıkar? Bunu nasıl kolayca yapabileceğinize geçelim…

Bazı sitelerde yağ ve benzeri şeyler sürerek sakızı yumuşatmak suretiyle temizleme yapmanızı öneren çözümler verilmektedir. Biz daha kolay, daha az zahmetli bir yöntemden bahsedeceğiz: buz kullanmak. Ayakkabının tabanına yapışan sakızın üzerine 3-5 dakika buz değdirerek sakızın donmasını sağlayın, donan sakız kolayca kırıklanıp dağılacaktır. Kendiliğinden dağılmaz ise tırnakla yada ayakkabı tabanını çizip zedelemeyecek bir cisimle temizleyip nemli bir bezle silebilirsiniz.

Ayakkabının altına yapışan sakızı çıkarmak için yukarıda bahsettiğimiz ile aynı mantıkla işleyen başka bir çözüm de şöyle; ayakkabınızı bir poşete koyup ağzını bağlayın ve buzdolabınızın derin dondurucu kısmına koyun. Burada 10-15 dakika tutup dondurucudan çıkarın. Hemen ayakkabı tabanındaki donmuş sakızı sertçe bir cisim kullanarak (fazla bastırmadan) kırıklanıp dağılmasını sağlayın. Ayakkabının tabanını nemli bir bezle sizin. İşte bu kadar basit!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*